THE CATEGORIES

Best restaurant

Best restaurant Dublin

Chapter One by Mickael Viljanen, Parnell Square

Liath, Blackrock Market

Variety Jones, Thomas Street

Restaurant Patrick Guilbaud, Merrion Street

Richmond, South Richmond Street

Mamó, Howth

Rosa Madre, Crow Street

Pickle, Camden Street

Dax, Pembroke Street

Volpe Nera, Blackrock

Best restaurant Leinster

Aimsir, Celbridge, Co Kildare

Campagne, Kilkenny

The Mill at Cliff at Lyons, Celbridge, Co Kildare

Barrows Keep, Thomastown, Co Kilkenny

Ristorante Rinuccini, Kilkenny

Thyme, Athlone, Co Westmeath

Square, Dundalk, Co Louth

Chakra by Jaipur, Greystones, Co Wicklow

Best restaurant Ulster

Stove, Belfast

The Muddlers Club, Belfast

Ox, Belfast

MacNean House, Blacklion, Co Cavan

Deanes Eipic, Belfast

Wine & Brine, Moira, Co Armagh

Hara, Hillsborough, Co Down

Noble, Holywood, Co Down

Best restaurant Connaught

Loam, Galway

Kai, Galway

Eithna’s by the Sea, Mullaghmore, Co Sligo

An Port Mór, Westport, Co Mayo

Lignum, Bullaun, Co Galway

Aniar, Galway

Sage, Westport, Co Mayo

Armorica, Oranmore, Co Galway

Best restaurant Munster

Bastion, Kinsale, Co Cork

Dede at the Customs House, Baltimore, Co Cork

Everett’s, Waterford

House Restaurant at Cliff House Hotel, Ardmore,Co Waterford

Ichigo Ichie, Cork

The Tannery, Dungarvan, Co Waterford

Pilgrim’s, Rosscarbery, Co Cork

Restaurant Chestnut, Ballydehob, Co Cork

National winner to be chosen from the five regional winners

Best casual dining

Best casual dining, Dublin

Uno Mas, Aungier Street

Grano, Stoneybatter

Michael’s, Mount Merrion

Host, Ranelagh

3 Leaves, Blackrock Market

BigFan Bao, Aungier Street

Piglet, Cow’s Lane

Charlotte Quay, Ringsend

Nightmarket, Ranelagh

777, George’s Street

Best casual dining, Leinster

Statham’s at The Pembroke, Kilkenny

Ripasso, Bray, Co Wicklow

Cinnamon Garden, Ashbourne, Co Meath

Pink Salt, Bray, Co Wicklow

Kin Khao Thai, Athlone, Co Westmeath

The Grain Store at Killruddery, Co Wicklow

The Strand Bar, Cahore, Co Wexford

The Courthouse, Carrickmacross, Co Monaghan

Best casual dining, Ulster

Freight East, Belfast

Fisk Seafood Bar, Downings, Co Donegal

Browns in Town, Derry

The Brewer’s House, Donaghmore, Co Tyrone

John Long’s Fish & Chips, Belfast

Madame Pho, Belfast

Bites of India, Belfast

Macau, Belfast

Best casual dining, Connaught

Éan, Galway

Nadúr, Coolaney, Co Sligo

The Dough Bros, Galway

The Red Bank, Carrick-on-Shannon, Co Leitrim

Rúibín, Galway

House of Plates, Castlebar, Co Mayo

Tartare, Galway

Wa Café, Galway

Best casual dining, Munster

Goldie, Cork

Good Day Deli, Cork

Mikey Ryan’s, Cashel, Co Tipperary

Farmgate Café, Cork

Pigalle, Cork

1826 Adare, Adare, Co Limerick

Beach House, Tramore, Co Waterford

Linnane’s Lobster Bar, New Quay, Co Clare

National winner to be chosen from five regional winners

Best chef

Best chef Dublin

Mickael Viljanen, Chapter One

David O’Byrne, Richmond

Sunil Ghai, Pickle

Gráinne O’Keefe, Mae

Graham Neville, Dax

Barry Sun, Volpe Nera

Damien Grey, Liath

Paul McNamara, Uno Mas

Best chef Leinster

Jordan Bailey, Aimsir

Garrett Byrne, Campagne

John Kelly, The Lady Helen at Mount Juliet

Ken Harker, Statham’s at The Pembroke

Stephen McArdle, Barrows Keep

John Coffey, Thyme

Dinesh Chander, Chakra by Jaipur

Conor Halpenny, Square

Best chef Ulster

Stephen Toman, Ox

Alex Greene, Eipic

Gareth McCaughey, The Muddlers Club

Simon Toye, Stove

Pearson Morris, Noble

Gemma Austin, Alexander’s & Co

Rob Curley, Slemish Market Supper Club

Carmel McGirr, MacNean House

Best chef Connaught

Enda McEvoy, Loam

Jess Murphy, Kai

Philippe Farineau, Ashford Castle

Christine Walsh, Éan

Ethna Reynolds, Nadúr

Alice Jary, Rúibín

JP McMahon, Aniar

David Bodas, Ballynahinch Castle

Best chef Munster

Mike Tweedie, The Oak Room at Adare Manor

Aishling Moore, Goldie

Ahmet Dede, Dede

Robbie McCauley, Gregans Castle

Rob Krawczyk, Restaurant Chestnut

Mark Jennings, Pilgrim’s

Paul McDonald, Bastion

Takashi Miyazaki, Ichigo Ichie

National winner to be chosen from five regional winners

Sommelier of the year

Sommelier of the year Dublin

Vanda Ivančić, Variety Jones

Mathieu Le Crom, Glovers Alley

Niall O’Connor, Liath

Maire McHugh, Potager

Tommy Vivian, Fish Shop

Arnaud Legat, One Pico

Sean Connaughton, Host

Philip Dunne, The Westbury

Nisea Doddy, The Shelbourne

Fabian Beickhorasani, Loose Canon

Sommelier of the year Leinster

Morgan VanderKamer, Barrows Keep

Maria Pelonero, Ristorante Rinuccini

Jean-Baptiste Renault, The Lady Helen at Mount Juliet

Scott White, Aimsir

Ian Brosnan, Ely Wine

Jason McAuliffe, Green Acres

Lisa O’Doherty, The K Club

Bill Kelly, Kelly’s Resort

Sommelier of the year Ulster

Stefania Sanseverino, Ox

Didier Nyeceront, Deanes Eipic

Saul McConnell, Noble

Christina Taylor, Shed Bistro

Bláithín McCabe, MacNean House

Sinead O’Callaghan, Hara

Sommelier of the year Connaught

Paul Fogerty, Ashford Castle

Niall Flynn, Loam

Martin Laffey, Éan

Ruairí Riddell, Kai

Zsolt Lukács, Aniar

Fergus O’Halloran, The Twelve

Anke Hartmann, The Lamplight

Philippe Magnani, Ballynahinch Castle

Sommelier of the year Munster

Joey Scanlon, Dede

Dave O’Mahony, Paradiso

Gavin Ryan, The Black Pig

Peter Hogan, Beach House Tramore

Simone Davide Buffi , Hayfield Manor

Quentin Caraux, Sheen Falls Lodge

Alexandre Talenton, Gregans Castle

Jonathan Morán, Adare Manor

National winner to be chosen from five regional winners

Hotel restaurant of the year

Hotel restaurant of the year, Dublin

The Saddle Room at The Shelbourne

Canteen at The Marlin

Seasons at the InterContinental

The Garden Room at The Merrion

The Brasserie at The Marker

Wilde at The Westbury

Oliveto at Haddington House

Francesca’s at Brooks Hotel

Luttrellstown Castle

Zampas at The Hard Rock Hotel

Hotel restaurant of the year, Leinster

The Lady Helen at Mount Juliet, Co Kilkenny

Brabazon Restaurant at Tankardstown House, Co Meath

The Morrison Room at Carton House, Co Kildare

The Barton at The K Club, Co Kildare

Aldridge Lodge, Duncannon, Co Wexford

The Duck at Marlfield House, Gorey, Co Wexford

The Restaurant at Ballyfin Demesne, Co Laois

Hotel restaurant of the year, Ulster

The River Room at Galgorm Resort, Co Antrim

The Catalina Restaurant at Lough Erne Resort, Co Fermanagh

Taylor & Clay at Bullitt Hotel, Belfast

The Seahorse at Grand Central Hotel, Belfast

Portaferry Hotel Restaurant, Co Down

Ardtara Country House, Co Derry

Rathmullan House, Co Donegal

Newforge House, Co Armagh

Hotel restaurant of the year, Connaught

The George V at Ashford Castle, Co Mayo

West at The Twelve, Barna, Co Galway

Jack Fenn’s Bistro at Belleek Castle, Ballina, Co Mayo

The Owenmore at Ballynahinch Castle, Co Galway

Wilde’s at The Lodge at Ashford Castle, Co Mayo

The Dining Room at Renvyle House, Co Galway

The Pullman at Glenlo Abbey, Galway

Erriseask at the Connemara Sands, Co Galway

Hotel restaurant of the year, Munster

The Oak Room at Adare Manor, Co Limerick

The Dining Room at Gregans Castle, Co Clare

The Wild Honey Inn, Co Clare

Ballymaloe House, Co Cork

The Mustard Seed, Ballingarry, Co Limerick

The Falls at Sheen Falls Lodge, Kenmare, Co Kerry

Adrift at Dunmore House, Co Cork

No 35 at Brook Lane, Kenmare, Co Kerry

National winner to be chosen from five regional winners

Emerging producer of the year

Emerging producer of the year: national award

Praline, Westmeath

Braw Bakes, Limerick

Cream of the Crop Gelato, Dublin

Gourmet Tart Co, Galway

Freezin Friesian, Waterford

Mud Bakery, Dublin

Blanco Nino, Tipperary

The Cupcake Bloke, Dublin

Café of the year

Café of the year: national award

Idaho, Cork

District, Belfast

Established, Belfast

Daddy’s, Dublin

Baker Boys, Sligo

Café Rua, Castlebar

Tiller & Grain, Dublin

Grálinn, Wexford

Pudding Row, Sligo

Servd, Westport

Food Truck/ Pop Up of the year

Food Truck/ Pop Up of the year: national award

Griolladh

The Salty Buoy

Misunderstood Heron

Julia’s Lobster Truck

Little Dumpling

Poutine Belfast

La Cocina Cuevas

Cáis

Dosa Dosa

Bites by Kwanghi

Innovator of the year

Innovator of the year: national award

Dave Mulligan, Bar 1661/Craft Cocktails

Kristin Jensen, Blasta Books

Suzanne Rigby and Mark Hooper, Click and Collection

Anthony Remedy and Temple Garner, Back To Dine

Ronan and Eugene Greaney, The Dough Bros

Rob Curley, Slemish Market Supper Club

Gráinne Mullins, Grá Chocolates

Jack Crotty and Martin Poucher, NeighbourFood

Alex and Carina Conyngham, Slane Castle

Patrick Shelley, Origin Spirits

Best cocktail experience

Best cocktail experience: national award

Cask, Cork

Bar 1661, Dublin

Vintage Cocktail Club, Dublin

The Twelve Hotel, Galway

The Blind Pig, Dublin

El Silencio, Dublin

The Dylan Whisky Bar, Kilkenny

The Sidecar at The Westbury, Dublin

The Tack Room at Adare Manor, Limerick

Love & Death, Belfast

Young chef of the year

Young chef of the year: national award

Gráinne O’Keefe, Mae, Dublin

Aishling Moore, Goldie, Cork

Ryan Jenkins, Roam Pop-Up, Belfast

Jack Lenards, Liath, Dublin

Tara Gartlan, Chapter One by Mickael Viljanen, Dublin

Chris Fullam, Le Perroquet, Dublin

Christine Walsh, Éan, Galway

Hannah O’Donnell, Kai, Galway

Dan Guerin, Cush, Cork

Milena Montgomery, Liath, Dublin

Lifetime achievement: national award

Proudly sponsored by